جایگاه سازی

در خبرنامه بازاریابی عضو شوید

Please enable the javascript to submit this form

مشاوره بازاریابی کسب و کارهای محلی

مشتری مدار باشیم

این مقاله مشاوره بازاریابی با نگاه و بررسی بازار ایران طراحی شده است و مباحثی چونن جذب توریست خارجی و جذب مشتری خارجی و هم چنین کسب و کارهای محلی خارج از کشور را شامل نمی شود، چون که بخش مهمی از بازاریابی بررسی فرهنگی است .

یعنی بخش مهمی از بازاریابی به فرهنگ منطقه وابسته است به فرهنگ و درک مخاطب وابسته است و راهکارها و شیوه هایی که در ایران پیاده سازی می شود در خارج از کشور می تواند تاثیر معکوس داشته باشد .

از این که وقت می گذارید و نوشته های خانه بازاریابی را مطالعه می کنید از شما ممنونیم .

از این که بدنبال آموزش بازاریابی و فروش هستید و می خواهید کسب و کار خود را رونق دهید از شما تشکر می کنیم و امیدواریم که بتوانیم در این راه به شما کمک کنیم

مشاوره بازاریابی کسب و کارهای محلی : گام اول بینش مشتری

شروع مشاوره بازاریابی کار بسیار دشواری است، چرا که با خاطر گستردگی مباحث بازاریابی این که از کجا باید شروع کرد،کاری است بسیار سخت است .

اما مهمترین قضیه بینش و نگرش شما نسبت به کسب و کار و کالا و خدماتی است که ارائه می دهید .

شاید بتوان بازاریابی و نگرش مشتری را در یک جمله خلاصه کرد

آنچه برای خود می پسندی را برای دیگران هم بپسند و آنچه برای خود نمی پسندی را برای دیگران هم نپسند

اگر خود را جای مشتری بگذاریم همه چیز حل می شود، چرا به مشتری دروغ می گوییم ؟؟ چرا در کارمان تقلب می کنیم ؟ مگر ما انسان ها همه از یک وجود نیستیم ؟

آن شخص نادانی که می خواهد به اسکیمو ها یخچال بفروشد نه اسکیموها را می شناسد و نه بازار را و نه بازاریابی را و هزاران چاه نفت و دکل نفتی را هم به این تفکر و اشخاص اگر بسپارید دست آخر ورشکست می شوید .

اگر دنبال موفق شدن هستید نگرش خود را عوض کنید، هر مشتری ای که وارد مغازه شما می شود یا با کسب و کار شما در ارتباط است و می خواهد از شما خرید کند را به چشم یک دوست و رفیق صمیمی ببینید و در مقام یک انسان و دوست با او برخورد کنید !

در مطلب بعدی به شما آموزش می دهیم که ایده و ماموریت شرکت و فروشگاه و سازمانتان را با نیروها و پرسنل خود در میان بگذارید، اگر می خواهید رفتار انسان ها را عوض کنید، نقش آنها را عوض کنید .

بخش زیادی از بازار ایران به دلیل عدم آموزش در عصر تولید متوقف شده است

چرا که صاحبین کسب و کار خود را موظف به خدمت رسانی به مشتری نمی دانند و ارزش مشتری را درک نکرده اند و این واقعا تاسف انگیز است .

حتما شما هم موافق هستید که مشتریان راضی برای ادامه حیات و سودآوری کسب و کارتان ضروری هستند، اما اگر به خدمات دهی شرکت و سازمانتان و فروشگاهتان از چشم یک مشتری نگاه کنید، خواهید دید که آنچه شرکت ها و فروشگاه ها در مورد خدمات دهی اظهار می کنند آن طور که رفتار می کنند و آن طور که عملا خدمات ارائه میشود بسیار تفاوت وجود دارد

در مبادلات روزانه با بانک ها، فروشگاه ها و رستوران ها ما اغلب احساس می کنیم که خدمات دادن و حتی ادب و تواضع معمولی به کناری نهاده شده است

برای مثال بسیاری از شرکت های بزرگ مثلا همین همراه اول و خیلی شرکت های دیگر به شما این حق انتخاب را نمی دهد که همان لحظه اول به جای گوش دادن به یک ماشین و صدای ضبط شده با یک فرد واقعی و زنده صحبت کنید و البته فردی که به صورت کلیشه ای صحبت نکند و واقعا به شما گوش دهد

این که مثلا در تره بارهای شهرداری دقیقا در ساعت ظهر فکر می کنم ساعت بین دو الی سه باشد درها بسته می شوند و مشتری و نیروها فکر کنم ناهار صرف می کنند، یا در بانک ها در همان ساعت هایی که اوج مراجعه مشتری است کارمندان در حال صرف ناهار هستند و یا جلوی چشم مشتریان دارند کارهای دیگری انجام می دهند و مثلا از ده باجه دو الی سه باجه پاسخگوست، آیا این رفتارها برای شما آزاد دهنده است ؟؟؟ آیا کسب و کار شما هم درگیر همین مدل رفتارها نیست ؟

البته فکر نکنید که کیفیت خدمات دهی کسب و کار شما بهتر از این است .

در این تایم ناهاری چه تعداد مشتری از دست می رود یا فرصت تماس موثر و راضی نگه داشتن مشتریان چه قدر سوخت می شود ؟؟

چه اتفاقی برای مشتری مداری افتاده است ؟

آیا نمی توان هم سودآور بود و هم مشتریان را راضی نگه داشت ؟ آیا مشتری اهمیت ندارد ؟

مشتری مدار باشید

مشتری مداری و درک مشتری شعاری بیش نیست و در بسیاری از کسب و کارها رعایت نمی شود .

ما هزاران ایده برای مشتری مداری و ایجاد شگفتی می توانیم به شما ارائه دهیم .

اما قبل از اینکه بتوانید این ایده ها را اجرایی کنید و از آنها نتیجه گیری کنید باید یک سری اصول را در کسب و کار خود به کار گیرید

قبل از این که اصول ابتدایی مشتری مداری آموزش دهیم، بیایید اطمینان حاصل کنیم که شما نگرش درستی نسبت به مشتری دارید

چالش نگرش نسبت به مشتری

فرض کنید که از صبح ساعت هشت سر کار هستید و صبحانه هم نخورده اید و ساعت یازده شده است و احساس ضعف هم دارید، و چایی برای خودتان ریخته اید و می خواهید نوش جان کنید و ناگهان مشتری سر می رسد، چه می کنید؟ در گوشه ای پنهان می شوید تا مشتری سرگرم شده برود و البته اگر بانک و بیمه و... باشید که مشتری بیچاره باید صبر کند تا شما سر برسید .

شما چه کار می کنید ؟ پاسخ شما به این سوال نگرش شما را تعیین می کند، اگر نیرو کم دارید این مشکل کلی کسب و کار شماست و حتی فرض کنید سایر نیروها مرخصی هستند و فشار کاری زیاد است، شما بنگاه اقتصادی خود را ایجاد کرده اید تا موفق شوید و موفقیت شما در گرو ارائه خدمات به مشتری است .

اصول اولیه برای مشتری مداری

ممکن است ظاهر این اصول ساده به نظر برسد، ولی با نگاهی به شرکت ها و فروشگاه ها و بانک ها و ... در می یابید که این اصول اجرایی و عملی نشده اند و ادارات و بانک ها و شرکت های خصوصی به این اصول در حد شعار عمل کرده اند .

1- خدمات مشتری را به صورت اجرایی تعریف کنید و شاخص اندازه گیری داشته باشید

2- مشتریان خود را و نیازهای آنها را بشناسید

3- طرز فکر محبت به مشتری و دوستدار مشتری را پرورش دهید

1-خدمات مشتری را به صورت اجرایی تعریف کنید

هر مبادله و ارتباط و برخوردی که بین شما و مشتری پیش میاید تحت تعریفی است که شما از خدمات دهی در ذهن و باور خود دارید .

به عنوان مثال اگر در ذهن خود این را داشته باشید که فقط خدمات دهی یعنی این که هر کالا یا خدماتی که مشتری نیاز دارد وقتی مشتری درخواست چیزی را دارد که نمی توانید فراهم کنید دچار استیصال و درماندگی و نوعی عصبانیت می شوید

پس باید خدمات مشتری را به صورت متفاوتی تعریف کنید

خدمات ارائه دادن به مشتری یعنی برآورده کردن خواست های نامشخص مشتری

درخواست یک صندلی برای نشتستن، مشتری ای که فعلا قصد خرید ندارد و یک چهارلیتری آب می خواهد برای خودروی شخصی اش که جوش آورده است .

با توجه کردن به خواست های مشتری و تشخیص نیاز مشتری از قبیل گوش دادن و همدردی با مشتری زمانی که با مشکلی رو به رو هستند و ارائه پیشنهادهای دیگر وقتی که قادر نیستید دقیقا نیاز مشتری را برآورده کنید، شما شکاف بین خود و رقبا را بیشتر و عمیق تر درک می کنید

البته در مطالب بعدی به شما کمک می کنیم که چگونه به درخواست های نامشخص و درخواست هایی که در چارچوب کلی شرکت و فروشگاه و سازمان شما نیست پاسخ دهید

2- بررسی کنید که مشتری چه می خواهد و نیازهای مشتری را شناسایی کنید

مشتریان شما واقعا چه کسانی هستید ؟

بیشتر اوقات تعریف ما از مشتری محدود می شود به فردی که خارج از شرکت ما قرار داد .

برای این که بفهمید مشتری کیست اگر به فرهنگ لغت مراجعه کنیم به تعریف سنتی آن برخورد می کنیم که مشتری شخصی است که خرید می کند !!

تعریف سنتی بعدی این است که مشتری شخصی است که با ما مبادلاتی انجام میدهد

اما واقعیت این است که هر فردی که در شرکتی و سازمانی کار میکند، مشتریانی دارد، بدون اینکه در چه بخشی از شرکت کار می کنید ممکن است در بخش بیرونی پرداخت به مشتریان یا در بخش داخلی باشید . جایگاه مشتریان جایی بین دو گروه بیرونی و داخلی است .

مشتریان بیرونی

این افراد کسانی هستند که با آنها مبادلات انجام میشود. این مبادلات یا به صورت حضوری و رو در روست یا از طریق تلفن انجام می شود یا اینترنت و ...

آنها از نظر سنتی مشتری محسوب می شوند . بدون آنها فروشی نخواهد بود، کسب و کاری نخواهد بود، پرداخت حقوق نخواهد بود .

اگر تعریف شما از مشتری به همین جا ختم می شود شما تنها نیمی از مشتریان را تاکنون دیده اید !!!

مشتریان داخلی

نیمه دیگر مشتریان که تاکتون به آن توجه نداشته اید، همان کسانی هستند که داخل فروشگاه، سازمان و شرکت شما کار می کنند !!

بله نیروها و پرسنل شما بخش مهم مشتریان هستند !!

این افراد برای دستیابی به خدمات محصولات و اطلاعاتی که برای انجم دادن کارشان بدان نیاز دارنند به شما تکیه می کند .

شما چگونه با مشتریان داخلی خود برخورد می کنید ؟

اگر تعریف خود از مشتری را بسط دهید یک گام به سمت ارائه خدمات عالی تر برداشته اید

زنجیره مشتری داخلی دو سویه است . گاهی اوقات شما مشتری هستید و گاهی اوقات شما رائه دهنده خدمات می باشید .

برای مثال همکاری ممکن است به شما مراجعه و در خواست کنند یک کپی از گزارشی به او ارئه کنید . در این حالت شما ممک است برگردید و به سمت همار دیگری بروید و از او درخواست کمک کنید در این شرایط شما مشتری هستید .

توجه کنید که نوع برخورد و رفتارهای داخلی نیروها تاثیر مستقیم در ارتباط با مشتریان بیرونی دارد .

رفتار و برخورد با نیروها به طور مستقیم و غیر مستقیم بر ذهنیت و ارزیابی مشتری تاثیری میگذارد .

زنجیره مشتریان

ارتباط بین مشتریان داخلی و مشتریان بیرونی زنجیره مشتری را تشکیل می دهد، اگر شما نوع شغلتان به صورتی است که می توان آن را به اتاق پشتی تعبیر نمود .

جایی که شما به سختی نر روز را مشاهده می کنید چه رسد به یک مشتری زده ، این احساس در در شما ایجاد می شود که کار و فعالیت شما بر مشتری بیرونی تاثیری ندارد و اگر دارد بسیار کم است .

اما اگر دایره دیدتان را وسیع تر کنید می بینید که هر کارمند در شرکت به نوعی در برآوردن خواست های مشتری دخیل است .

در طی یک روز ساعاتکمی پیش می آید که شما مشغول برآوردن یکی از نیارهای مشتری به اشکال گوناگون نباشید !!!

هر مبادله ای با مشتری داخلی تاثیری در چرخه وقایع بر جای می گذارد که در نهایت به مشتری بیرونی مربوط میشود و بر او تاثیر می گذارد در مجله وال استریت ژورنال مقالیه نوشته شد به نام با کارمندانی ه بدرفتاری می شود آنها نیز با مشتری بدرفتاری می کنند .

آیا این ناراحت کننده نیست ؟

ما با درصد زیادی از مدیران برخورد داریم که درک نمی کنند که کارمندان آنها مشتریان داخلی آنها هستند

ما به این اعتقاد رسیده ایم که کیفیت خدماتی که شرکتی به مشترانیش ارائه می کند، مستقیما به طرز تفکر و رفتار مدیران شرکت با کارمندانشان ارتباط دارد . به کارمندانتان به چشم یک مشتری مهم نگاه کنید و امتیاز ویژه ای برای آنها قائل شوید .

این طرز تلقی مفهومش این است که نه تنها به کاری که کارمندان برای تسهیل امور شرکت می تواننند انجام دهند توجه شده ، بلکه به این نکته نیز توجه شده که شما در اسان تر کردن وظایف این کارمندان چه نقشی داشته اید .

بسیاری از شرکت ها از اهمیت خدمات دهی و تاثیر آنها در زنجیره فروشندگان غافل هستند .

در بسیاری از شرکت ها و فروشگاه ها ارائه خدمات به مشتری اصلا اهمیت ندارد، تجربه یکی از همکاران ما در یک کارخانه تولیدی بزرگ به عنوان نیروی بازاریاب این بود که در آن شرکت به خاطر اینکه پول ناهار را برای نیروهای بازاریاب لحاظ کرده بودند وقتی بازاریاب ها برای امور اداری و ... به شرکت مراجعه می کردند به آنها ناهار نمی دانند !!! وقتی یک نیروی کارخانه و شرکت به اندازه یک ناهار ارزشمند نیست، چگونه انتظار دلسوزی از این نیرو را دارید ؟؟

وقتی مثل یک ماشین به نیروی کار نگاه می کنید که با صدای بوق باید سر کار حاضر شود و ناهارش را نیمه کاره رها کند، چگونه این انتظار را از نیروی خود دارید که دلسوز شرکت باشد و از خودگذشتگی داشته باشد ؟؟؟؟

نکته بسیار مهم : با کارمندان خود به گونه ای برخورد کنید که انگار مشتریان شما هستند

3- طرز تفکر دوستدار مشتری و مشتری مداری و مهربانی را در خود و شرکت پرورش دهید

اگر شرکت های موفق را بررسی کنید می بینید که طرز فکر دوستدار مشتری را در خود پرورش داده اند .

خدمات گروه بازاریابی آرتا

تبلیغات بنری اینترنتی

پیشنهاد تبلیغات بنری اینترنتی برای برندها پیشنهاد تبلیغات بنری اینترنتی برای کسب و کارهای محلی تبلیغات بنری در اینترنت و جذب مشتریان جدید برای شما زیاد وقت شما را نمی گیریم، همه ما می دانیم که...

خدمات بازاریابی حضوری به دنبال شرکت خدمات بازاریابی حضوری هستید ؟ ارتباط مستقیم با مشتریان فعلی و مشتریان احتمالی خدمات و محصولات شما چگونه بیست درصد فروش شما را افزایش می دهیم !? 1- ارتباط مستقی...

برنامه بازاریابی

تهیه برنامه بازاریابی همیشه چالشی برای مدیران بازاریابی بوده است، اما مهم تر از طراحی برنامه اجرای برنامه است چگونه برنامه ای بنویسیم که ما را به اهداف تعیین شده برساند چگونه برنامه بازاریابی اجرای...

More Articles

مطالب بیشتر از: خدمات بازاریابی

آموزش بازاریابی

هنری هاینز

مشاوره و آموزش بازاریابی در صنایع غذایی الگو برداری از صنایع غذایی هاینز نام هنری جان هاینز به عنوان کسی که یکی از بزرگترین شرکت های تولید محصولات غذایی را تاسیس کرده است در تاریخ ثبت شده . هاینز ...

مطالب بیشتر از: آموزش بازاریابی

آموزش بازاریابی و فروش

فروش بازاری و فروش رابطه ای

فروش بازاری و فروش رابطه ای یکی از مثال هایی در رابطه با دو مدل فروشنده می توان زند، اغلب بانک های دولتی در مقابل بانک های خصوصی است، البته مدتی است که بانک های خصوصی هم متاسفانه کم و بیش به داستان ...

دانش فروش

دانش فروش آیا تا کنون از خود پرسیده اید که چرا بعضی از فروشندگان و سازمان های فروش از دیگران موفق تر هستند و بیشتر می فروشند ؟ آیا شما هم می خواهید جزو این دسته باشید ؟ فروشندگان و سازمان های مو...

مطالب بیشتر از: آموزش فروش

مشاوره بازاریابی

مشاوره بازاریابی کسب و کارهای محلی

مشتری مدار باشیم این مقاله مشاوره بازاریابی با نگاه و بررسی بازار ایران طراحی شده است و مباحثی چونن جذب توریست خارجی و جذب مشتری خارجی و هم چنین کسب و کارهای محلی خارج از کشور را شامل نمی شود، چون...

بزرگان بازاریابی والت دیزنی

یادگیری بازاریابی در قالب پروژه های عملی ممکن است ما در خانه بازاریابی پس از آزمودن روشهای گوناگون به این نتیجه رسیدیم که راه اصولی یادگیری بازاریابی و آموزش در بازاریابی، الگو گرفتن از موقعیت های و...

مشاوره بازاریابی و فروش

مشاوره بازاریابی و فروش خانه بازاریابی ماموریت خانه بازاریابی ( گروه بازاریابی آرتا ) کمک به کسب و کارها و برندها برای موفقیت است، خانه بازاریابی به موفقیت کسب و کار شما شتاب می دهد بازاریابی و فرو...

More Articles

مطالب بیشتر از : مشاوره بازاریابی کسب و کارهای محلی مشاوره بازاریابی

بزرگان بازاریابی

مارک ویکتور هانسن

Conversation with Mark Victor Hansen گفت و گو با مارک ویکتور هانسن (Introduction to listeners…) I gotta tell you that in a moment I’m going to bring on one of the most magnetic, charismatic and ...

مطالب بیشتر از : گفت و گو با بزرگان بازاریابی

بازاریابی چریکی

مقدمه بازاریابی چریکی

جی کنراد لوینسون در کتاب بازاریابی چریکی بیش از یک دوجین کتاب نوشته است ! او مدیر سابق قسمت خلاقیت شرکت تبلیغاتی جی والتر تامسون و شرکت تبلیغاتی لئو برنت بوده است . مقدمه بازاریابی چریکی به خاطر ...

مطالب بیشتر از : بازاریابی چریکی

کتاب های بازاریابی

کتاب بازاریابی چریکی

بازاریابی جریکی در واقع چیست ؟ امروز همه جا حرف از بازاریابی چریکی است، ولی آنچه در عمل مشاهده می کنیم این است که اصول اولیه بازاریابی هم در سازمان ها و کسب و کارها استفاده نمی کنند بازاریابی چریکی...

پیش گفتار کتاب چهار رنگ مشتری

این نوشته ها بر گرفته از کتاب چهار رنگ مشتری نوشته تام شرایتر و در مورد تیپ شناسی احتمالی مشتری در بازاریابی شبکه ای است پیش گفتار کتاب چهار رنگ مشتری بسیاری از بازاریاب ها از من می خواهند که یک تو...

کتاب چهاررنگ مشتری

چهار نکته که باید در رابطه با کتاب چهاررنگ مشتری بدانید بخش چهار نکته از کتاب چهار رنگ مشتری این کتاب در واقع ترجمه ای است از اثر شخصیت شناسی مشتری در بازاریابی چند سطحی 1- هشدار به روانشنا...

More Articles

مطالب بیشتر از: کتاب های بازاریابی کتاب چهار رنگ

مدل کسب و کار

مطالب بیشتر از:

بازاریابی گردشگری

توسعه امپراطوری دیزنی به هنگ کنگ

توسعه امپراطوری دیزنی به دیزنی لند هنگ کنک به رغم مشکلات مالی و فرهنگی موجود در پاریس ، دیزنی امپراطوری خود را به شهر هنگ کنگ نیز توسعه داد و بدین ترتیب پنجمین پارک دیزنی را در پاییز سال دو هزار و...

بازاریابی گردشگری در ایران

صنعت گردشگری در دهه اخیر یکی از پردرآمدترین صنایع جهان بوده است که البته بحثی فراتر از صنعت دارد، سرمایه گذاری در بخش گردشگری به شدت در حال افزایش است . در ایران نیز علاقه به جذب گردشگر بسیار بالا ...

مطالب بیشتر از : بازاریابی گردشگری

تاریخ کانال های بازاریابی

بازاریابی تلفنی

با اختراع تلفن کسب و کارها به فکر استفاده از آن برای بازاریابی تلفنی افتادند و متاسفانه اسپم ها به جای استفاده صحیح شروع شد، تحریف و نفهمیدن تجاوز به حریم خصوصی دیگران از ابتدای توسعه ابزارهای بازاریا...

eCommerce

تجارت الکترونیک اختراع شد ! خیلی وقت ها تاریخ خلق و استفاده یک ابزار بسیار از هم فاصله دارند . همیشه خالق یک صنعت تا مدت ها یکه تاز آن صنعت خواهد بود و مثلا برندهایی مثل تاید، ریکا، گوگل و ... ب...

database marketing

دوباره اسپم ! استفاده از دیتابیس ها در بازاریابی یا همان دیتابیس مارکتینگ هنوز هم مورد استفاده است ولی این نوع بازاریابی شکل اسپم گونه و مزاحمت به خود گرفته است بدون اجازه مشتری برای مشتری پیام نفرس...

More Articles

مطالب بیشتر از : کانال های بازاریابی سنتی کانال های بازاریابی دیجیتال

برندهای برتر بازاریابی جهان

شرکت والت دیزنی

امپراطوری والت دیزنی با یک ایده شکل گرفت، اهمیت رویا و محافظت از رویاهایمان را باید درک کنیم شرکت والت دیزنی شرکت والت دیزنی، (به انگلیسی: The Walt Disney Company) شرکت رسانه‌های گروهی آمری...

مطالب بیشتر از: برندهای برتر جهان

مارکت تونیست

چالش های بعد از کرونا : نمی خواهم به محل کارم برگردم

چرا کارکنان بعد از کرونا نمی خواهند به محل کار باز گردند ؟ مقاوت کارکنان و دانش آموزان و دانشجویان برای برگشت به محل تحصیل و محل کار عدم وجود شوق و اشتیاق در کار یک علامت خطرناک در افس...

مطالب بیشتر از : مارکت تونیست

مدیریت استراتژیک برند

برند سازی

برندسازی یکی از با ارزش ترین دارایی های سازمان برند آنهاست، اما برند چیست . چگونه می توان آن را ساخت ؟ انسان امروز با زمان کمتر و کاهش زمان برای تصمیم گیری روبروست و مجبور است به برندها اعتماد کند ...

مفهوم برند

برندسازی و مدیریت برند برای مدیریت برند نیاز به دانش و البته تجربه داریم می توانید تجربه را خودتان کسب کنید یا می توانید از مشاوران با تجربه تر کمک بگیرید محصول با برند چه تفاوتی دارد ؟ چگونه ...

مطالب بیشتر از : مدیریت استراتژیک برند

آخرین های بلاگ بازاریابی

بازاریابی مشاهده ای

بازاریابی مشاهده ای چیست ؟ Observational marketing آنقدر در بازاریابی و استراتژی و اطلاعات غرق شده ایم که از اصول به دور مانده ایم . بازاریابی مشاهده ای و قدرت مشاهده در بازاریابی در این مقدمه ...

دفاع سیسیلی در استراتژی کسب و کار جایگاه شکست

شکست در دفاع سیسیلی اگر نوشته های پیشین دفاع سیسیلی را مطالعه نکرده اید، دفاع سیسیلی یک سبک در بازی شطرنج است که سیاه در بازی به حرک سرباز به خانه ای 4 پاسخ می دهد وسربازش را به خانه ای 5 را هدایت م...

استراتژی های احمقانه قیمت گذاری در بازار ایران

متاسفانه از حرف تا عمل خیلی فاصله است، مدیران نا کارآمده و سنتی این طوری قیمت گذاری می کنند : قیمت های تمام شده را حساب می کنند، بعد مثلا ده درصد به این قیمت ها اضافه می کنند، البته این مثال برای ق...

More Articles

مطالب بیشتر از: بلاگ بازاریابی

مقالات بازاریابی

برندسازی برای آب آشامیدنی

آب آشامیدنی و برندسازی برای فروش آب معدنی آب یک منبع آزاد است که هر فردی برای زنده ماندن به آن نیاز دارد. با این حال، شرکت ها شروع به #فروش آن کردند، و در شیشه ها و بطری های پلاستیکی آن را به #...

بازاریابی هرمی

بازاریابی هرمی چیست؟ در شرکت های هرمی سرپوش کالایی، هرگونه سوال درباره هرمی بودن طرح و این که اعضای پایین هرم متضرر می شوند با واکنش های تند سایر اعضا روبرو می شود در ادامه توضیح می دهیم که چگونه ...

تعامل اجتماعی

برای موفقیت در بازاریابی باید با مشتری تعامل اجتماعی داشته باشید و رضایت مشتری را جلب کنید تعامل اجتماعی، راحتی و رضایت مشتری عنوان تحقيق به فارسي: تعامل اجتماعی، راحتی و رضایت مشتری: ا...

More Articles

مطالب بیشتر از: مقالات بازاریابی

واژه نامه بازاریابی

هدایای تبلیغاتی

تعریف و توضیح هدایای تبلیغاتی What is Promotional Products ? هدایای تبلیغاتی چیست ؟ هدیه یا کالای تبلیغاتی اشیا و محصولات ریز یا درشتی هستند که اغلب جنبه تزیینی دارند و درج نام تجاری و لوگو یا ...

مطالب بیشتر از: واژه نامه بازاریابی